Program darovaných embryí

Program darovaných embryí

Program darovaných embryí nabízíme našim klientkám (párům) v okamžiku, kdy ostatní metody IVF nemohou přinést požadovaný výsledek – otěhotnění a narození zdravého dítěte. Léčba je určena párům, které nemají možnost využít k oplodnění vlastní vajíčka a nemají k dispozici ani zdravé spermie partnera. Léčba je podobná umělé inseminaci s darováním vajíček a darováním spermií.

Stejně tak jako u ostatních výkonů asistované reprodukce platí základní omezení daná českou legislativou. Léčeny mohou být ženy až do věku 49 let. To znamená, že od 50 let věku již není možné provádět umělé oplodnění.

Embrya jsou vytvořena pouze pro konkrétní pár příjemců. Naše klinika NEPOUŽÍVÁ již vytvořená embrya pro léčbu jiných párů.

Základní informace

Program darovaných embryí je určen párům, které nemají možnost využít k oplodnění vlastní vajíčka a nemají k dispozici ani zdravé spermie partnera.

Darování embryí se používá pro ženy, které:

 • Nemají vlastní vajíčka.
 • Narodili se bez vaječníků.
 • Neotěhotněly i přes předchozí léčbu IVF či využití programu darovaných vajíček.
 • Jsou nositeli genetické abnormality (genetické onemocnění).
 • Podstoupili nevratnou operaci vaječníků.
 • Prošli ozařováním nebo chemoterapií.

Darování spermatu se používá u mužů, kteří:

 • Jsou nositeli genetické abnormality (genetické onemocnění).
 • Mají spermie, které nelze odebrat nebo pro léčbu použít.
 • Trpí narušením spermatogeneze, sníženou pohyblivostí spermií nebo problémy s transportem spermatu.
 • Trpí nemocemi, které ovlivňují celé tělo (cukrovka, onemocnění štítné žlázy atd.).
 • Trpí narušenou sexuální funkcí (kvůli ochrnutí atd.).

Veškeré potřebné informace obdržíte od našich lékařů v rámci první konzultace, kterou si můžete objednat prostřednictvím formuláře.

Pro vstupní konzultaci není nezbytné navštívit naše klinické centrum. V případě potřeby ji můžete s našimi lékaři provést i přes Skype. I v tomto případě je však nezbytné se objednat.

Dárkyně/Dárci

Aby mohli být dárkyně a dárci zapsáni do našeho registru, musí projít velmi důkladným výběrovým procesem. Kromě několika návštěv u našich lékařů podstoupí budoucí dárkyně a dárci i řadu nezbytných testů a vyšetření. Všichni naši dárci pak samozřejmě splňují veškerá kritéria daná zákonem. Pro všechny pak platí, že darování v České republice je zcela anonymní.

Naše dárkyně, které jsou obvykle mladé matky s vlastními dětmi či studentky, jsou ve věku 20–34 let. Naši dárci jsou mladí muži ve věku 18 - 35 let.

Snažíme se najít dárce, jejichž fyzický vzhled odpovídá vzhledu příjemců (barva vlasů, barva očí, výška, hmotnost, typ pleti atd.). Hlavní cílem naší práce je spokojenost našich pacientů. Vše směřujeme k jednomu cíli - narození zdravého dítěte.

Čekací doba na nalezení kompatibilního dárce je v současné době asi 3 měsíce.

Ceny

Program darovaných embryí není hrazen zdravotními pojišťovnami a pacientka ho hradí dle platného ceníku.

Kompletní přehled cen jednotlivých výkonů naleznete v našem ceníku

První konzultace

Před samotnou léčbou absolvujete vstupní vyšetření s jedním z našich lékařů, odborníků v oboru asistované reprodukce. Vstupní vyšetření probíhá formou pohovoru, kde se zjišťuje váš zdravotní stav a další faktory ovlivňující plodnost. Během této návštěvy se stanoví anamnéza, provede se ultrazvukové vyšetření, odebere se krev na hormonální profil (dle cyklu pacientky) a naplánuje se další postup léčby. Doporučujeme přijít na první konzultaci v páru. Předání informací je tak efektivnější a na místě Vám zodpovíme veškeré dotazy.

Na vstupní vyšetření vezměte s sebou doporučení, pokud ho máte a předejte ho na naší recepci. Současně můžete donést i stávající výsledky rozboru krve. S sebou si vezměte i průkaz totožnosti (občanský průkaz nebo pas).

Pokud rozbor krve nemáte, nevadí, provedeme ho přímo v našem klinickém centru. Odběry krve na hormonální profil (FSH, LH, Estrogeny, Progesteron, Prolaktin, Testosteron, SHBG, AMH) je možné provádět 2. – 4. den menstruačního cyklu pacientky. Dále nabíráme hormony štítné žlázy (TSH, fT4, fT3, anti TPO, anti TG) a pohlavně přenosné nemoci (Hepatitis B, Hepatitis C, Syfilis, HIV).

Darovaná embrya

Dle krevní skupiny pacientky a základních fenotypů (barva očí a vlasů) jsou vybrána vhodná embrya. Čekací doba je o hodně kratší než u čerstvého darování vajíček, přibližně 2 – 4 týdny.

Dárci i dárkyně musí před darováním podstoupit veškerá potřebná vyšetření včetně genetického testování. Dobrý zdravotní stav a minimálně středoškolské vzdělání jsou podmínkou. Věk dárkyň je omezen od 20 do 34 let, u dárců 18 – 35 let.

Stimulace

Hormonální stimulace estrogenů (Estrofem ve formě tablet, Estrahexální náplasti atd.) se standardně provádí v domácím prostředí. Během stimulace budeme potřebovat ultrazvukové vyšetření endometria (děložní dutiny), a to mezi 10. a 13. dnem cyklu. Toto vyšetření můžeme provést v našem Centru reprodukční medicíny. Ultrazvukové vyšetření může po dohodě s naším lékařem, provést váš vlastní gynekolog. Konkrétní kroky domluvíte vždy s našim lékařem.

Ukázková videa aplikace léků

Následující videa nabízejí návody pro aplikaci subkutánních injekcí všech stimulačních léčiv používaných naší klinikou. Kompletní přehled najdete zde.

Embryotransfer

Po oplodnění se embrya nechají růst nejméně 3 dny (nebo až 5 dní – při tzv. prodloužené kultivaci).

Pokud embrya dosáhnou přiměřené úrovně vývoje, mohou se použít se pro přenos embryí (embryotransfer). Obvykle doporučujeme přenos jednoho embrya. Při přenosu dvou embryí se zvyšuje úspěšnost stejně jako tak ale i rizika pro matku a plod. Ve snaze eliminovat tato rizika činíme toto rozhodnutí o počtu přenášených embryí s každým párem zvlášť. Při této diskusi jsou vám k dispozici naši lékaři a embryologové.

Samotný embryotransfer je jednoduchý a rychlý výkon bez anestezie. Probíhá na zákrokovém sále našeho centra reprodukční medicíny v 7 budovy Klinického centra Iscare.

Před výkonem je nutné mít částečně naplněný močový měchýř, proto doporučujeme cca 1 hodinu před výkonem nemočit. Informace o průběhu kultivace transferovaných embryích obdrží pacientka na místě od našich embryologů.

Pacientky mají někdy obavy z toho, že embryo po transferu z dělohy samovolně odejde. Tato obava je naprosto zbytečná. Embrya se přenášejí v nepatrném množství tekutiny (kultivační médium), která se rychle vstřebává, embryo přilne k děložní stěně a nedojde k jeho uvolnění.

Pro váš klid a jistotu vás uložíme na našem dospávacím pokoji po dobu minimálně 15–20 minut. Potom můžete bez problému odejít domů.

Po transferu

Po výkonu užívejte léky, které Vám předepsal lékař. Druh léku a způsob užívání určí lékař. Rovněž se doporučuje denně užívat jednu tabletu kyseliny listové (volně prodejné).

V případě těhotenství s užíváním léků pokračujte přibližně do 12. týdne těhotenství, pokud lékař neurčí jinak.

Několik dní po embryotransferu nedoporučujeme pohlavní styk. Je vhodné mít po dobu 2 – 3 dnů klidový režim (nenosit těžká břemena, vynechat sport, koupání v horké vodě, saunování a celkově se šetřit).

Za dva týdny po transferu si provedete těhotenský test z moči. V případě pozitivního testu budete dále užívat denně všechny léky beze změny. Následně kontaktujete naši recepci a objednejte se na ultrazvukové vyšetření.

Je nutné pokračovat i nadále v užívání všech léků. Jejich vysazení může vyvolat špinění, krvácení a následný potrat. Pokud si nejste jistá pozitivitou testu nebo pokud Vám vyšel močový test opakovaně negativní, doporučujeme vyšetření těhotenského hormonu (hCG) z krve. Pro toto vyšetření jsme vám opět k dispozici. Návštěvu si můžete objednat prostřednictvím formuláře.

Úspěšnost

Klinické centrum ISCARE nabízí v rámci Centra reprodukční medicíny i vlastní specializovanou laboratoř, která je nezbytná pro dlouhodobě úspěšnou léčbu. Díky znalostem a zkušenostem týmu lékařů a laboratorních pracovníků, použití moderních laboratorních metod se neustále zvyšuje úspěšnost naší léčby. Aktuálně je tato úspěšnost na úrovni 48 - 50%.

Zároveň se nám díky moderním přístupům podařilo snížit počet vícečetných těhotenství. Tato vícečetná těhotenství mohou být komplikací oplodnění in vitro a jsou riskantní pro matku i plod.

Kontaktní formulář