IVF – in vitro fertilizace

IVF – in vitro fertilizace

Léčbu IVF nabízíme našim klientkám (párům) dle indikace ve formě homologního (spermie partnera) i heterologního (spermie anonymního dárce) oplodnění. Stejně tak jako u ostatních výkonů asistované reprodukce platí základní omezení daná českou legislativou. Léčeny mohou být ženy až do věku 49 let. To znamená, že od 50 let věku již není možné provádět umělé oplodnění.

IVF je léčba založená na odběru vajíček (oocytů) pacientky, které jsou následně oplodněny mimotělně a transferovány zpět do dělohy pacientky. In vitro fertilizace se používá při léčbě primární a sekundární sterility (neplodnosti).

Vzhledem k tomu, že je obvykle získán větší počet vajíček a následně kvalitních embryí, nabízíme Vám možnost jejich zmrazení (vajíčka, embrya spermií) a dalšího případného využití. Veškeré možnosti léčby jsou našim klientům vždy podrobně vysvětlena našimi lékaři, popř. embryology.

Základní informace

Kompletní léčba nabízená Centrem reprodukční medicíny Iscare předpokládá celkem čtyři etapy.

 • vstupní konzultaci a přípravu léčby
 • hormonální stimulaci vývoje folikulů
 • odběr vajíček, jejich oplodnění a kultivaci
 • transfer embrya (embryí)

Při vaší léčbě budeme, v případě potřeby, spolupracovat i s vaším gynekologem. Například stimulace může být koordinována právě vašim gynekologem, na naší klinice pak provedeme odběr vajíček a další potřebné úkony. Vše směřujeme k tomu, abychom vám maximálně vyšli vstříc.

Nejčastější příčiny neplodnosti u žen jsou následující:

 • Hormonální nerovnováha - oocyty buď nedozrají, nebo nejsou uvolněny, vývoj výstelky dělohy je neobvyklý a brání se implantaci embryí.
 • Neprůchodnost vaječníků může být způsobena zánětem, předchozím chirurgickým zákrokem, endometriózou nebo vrozenými malformacemi
 • Průchod oocytů vejcovody je narušen nebo nemožný
 • Cervikální sterilita (nekvalitní děložní hlen) - v důsledku ní spermie nemohou proniknout k vajíčku
 • Poruchy štítné žlázy, hyperprolaktinémie atd

Nejčastější příčiny neplodnosti u mužů jsou:

 • Přerušení spermatogeneze
 • Snížení pohyblivosti spermií
 • Poruchy přenosu spermatu způsobené například neprůchodností chámovodů, absencí chámovodů, záněty prostaty, chybným vyústěním močové trubice
 • Nemoci ovlivňující celé tělo (cukrovka, onemocnění štítné žlázy atd.)
 • Sexuální dysfunkce (způsobená ochrnutím atd.)

Veškeré potřebné informace obdržíte od našich lékařů v rámci první konzultace, kterou si můžete objednat prostřednictvím formuláře.

Pro vstupní konzultaci není nezbytné navštívit naše klinické centrum. V případě potřeby ji můžete s našimi lékaři provést i přes Skype. I v tomto případě je však nezbytné se objednat.

Dárkyně/Dárci

Aby mohli být dárkyně a dárci zapsáni do našeho registru, musí projít velmi důkladným výběrovým procesem. Kromě několika návštěv u našich lékařů podstoupí budoucí dárkyně a dárci i řadu nezbytných testů a vyšetření. Všichni naši dárci pak samozřejmě splňují veškerá kritéria daná zákonem. Pro všechny pak platí, že darování v České republice je zcela anonymní.

Naše dárkyně, které jsou obvykle mladé matky s vlastními dětmi či studentky, jsou ve věku 20–34 let. Naši dárci jsou mladí muži ve věku 18 - 35 let.

Snažíme se najít dárce, jejichž fyzický vzhled odpovídá vzhledu příjemců (barva vlasů, barva očí, výška, hmotnost, typ pleti atd.). Hlavní cílem naší práce je spokojenost našich pacientů. Vše směřujeme k jednomu cíli - narození zdravého dítěte.

Čekací doba na nalezení kompatibilního dárce je v současné době asi 3 měsíce.

Ceny

Pro pojištěné pacientky je, po schválení léčby, soubor základních výkonů hrazen ze zdravotního pojištění. O dalších možnostech zvýšení kvality, popř. úspěšnosti léčby, se poradíte s našimi lékaři.

Kompletní přehled cen jednotlivých výkonů naleznete v našem ceníku.

První konzultace

Před samotnou léčbou absolvujete vstupní vyšetření s jedním z našich lékařů, odborníků v oboru asistované reprodukce. Vstupní vyšetření probíhá formou pohovoru, kde se zjišťuje váš zdravotní stav a další faktory ovlivňující plodnost. Během této návštěvy se stanoví anamnéza, provede se ultrazvukové vyšetření, odebere se krev na hormonální profil (dle cyklu pacientky) a naplánuje se další postup léčby. Doporučujeme přijít na první konzultaci v páru. Předání informací je tak efektivnější a na místě Vám zodpovíme veškeré dotazy.

Na vstupní vyšetření vezměte s sebou doporučení, pokud ho máte a předejte ho na naší recepci. Současně můžete donést i stávající výsledky rozboru krve. S sebou si vezměte i průkaz totožnosti (občanský průkaz nebo pas).

Pokud rozbor krve nemáte, nevadí, provedeme ho přímo v našem klinickém centru. Odběry krve na hormonální profil (FSH, LH, Estrogeny, Progesteron, Prolaktin, Testosteron, SHBG, AMH) je možné provádět 2. – 4. den menstruačního cyklu pacientky. Dále nabíráme hormony štítné žlázy (TSH, fT4, fT3, anti TPO, anti TG) a pohlavně přenosné nemoci (Hepatitis B, Hepatitis C, Syfilis, HIV).

Manžel/partner si během první návštěvy může nechat udělat spermiogram, který patří mezi základní vyšetření plodnosti. Před odběrem je nutná 3 – 5 denní pohlavní abstinence a o výsledek si můžete zavolat obvykle již po 2 hodinách.

Stimulace

Stimulační léky užíváte přesně dle stimulačního protokolu, který je sestaven naším lékařem vždy individuálně, na základě provedených vyšetření, která vám byla provedena.

Ukázková videa aplikace léků

Následující videa nabízejí návody pro aplikaci subkutánních injekcí všech stimulačních léčiv používaných naší klinikou. Kompletní přehled najdete zde.

Odběr vajíček

Na začátku Vašeho menstruačního cyklu nám zavoláte a objednáte se na ultrazvukové vyšetření 8. – 9. den cyklu. Na tomto vyšetření se naplánuje odběr vajíček (OPU). Dva dny před OPU večer si aplikujete injekci hCG dle doporučení lékaře.

Odběr vajíček se provádí v krátkodobé narkóze (cca 10 - 20 minut), proto je nutné mít předoperační vyšetření vč. EKG od praktického lékaře. To je u nás platné 1 měsíc od vyhotovení, proto doporučujeme začít s jeho vyřizováním co nejdříve (i před zahájením stimulace).

Na odběr vajíček, nebo také OPU, přijďte v domluvený den v 7:00 hod ráno do 7. patra, na stejné místo, kde probíhala předchozí léčba. Přijďte nenalíčená, s odlakovanými nehty, bez šperků a dalších cenností. Od půlnoci je nutné nejíst, nepít, nekouřit a neužívat žádné léky. S sebou si vezměte noční košili, přezůvky a hygienické potřeby. Naši lékaři a sestřičky vám vysvětlí vše další.

Embryotransfer

Po oplodnění se embrya nechají růst nejméně 3 dny (nebo až 5 dní – při tzv. prodloužené kultivaci).

Pokud embrya dosáhnou přiměřené úrovně vývoje, mohou se použít se pro přenos embryí (embryotransfer). Obvykle doporučujeme přenos jednoho embrya. Při přenosu dvou embryí se zvyšuje úspěšnost stejně jako tak ale i rizika pro matku a plod. Ve snaze eliminovat tato rizika činíme toto rozhodnutí o počtu přenášených embryí s každým párem zvlášť. Při této diskusi jsou vám k dispozici naši lékaři a embryologové.

Samotný embryotransfer je jednoduchý a rychlý výkon bez anestezie. Probíhá na zákrokovém sále našeho centra reprodukční medicíny v 7 budovy Klinického centra Iscare.

Před výkonem je nutné mít částečně naplněný močový měchýř, proto doporučujeme cca 1 hodinu před výkonem nemočit. Informace o průběhu kultivace transferovaných embryích obdrží pacientka na místě od našich embryologů.

Pacientky mají někdy obavy z toho, že embryo po transferu z dělohy samovolně odejde. Tato obava je naprosto zbytečná. Embrya se přenášejí v nepatrném množství tekutiny (kultivační médium), která se rychle vstřebává, embryo přilne k děložní stěně a nedojde k jeho uvolnění.

Pro váš klid a jistotu vás uložíme na našem dospávacím pokoji po dobu minimálně 15–20 minut. Potom můžete bez problému odejít domů.

Po transferu

Po výkonu užívejte léky, které Vám předepsal lékař. Druh léku a způsob užívání určí lékař. Rovněž se doporučuje denně užívat jednu tabletu kyseliny listové (volně prodejné).

V případě těhotenství s užíváním léků pokračujte přibližně do 12. týdne těhotenství, pokud lékař neurčí jinak.

Několik dní po embryotransferu nedoporučujeme pohlavní styk. Je vhodné mít po dobu 2 – 3 dnů klidový režim (nenosit těžká břemena, vynechat sport, koupání v horké vodě, saunování a celkově se šetřit).

Za dva týdny po transferu si provedete těhotenský test z moči. V případě pozitivního testu budete dále užívat denně všechny léky beze změny. Následně kontaktujete naši recepci a objednejte se na ultrazvukové vyšetření.

Je nutné pokračovat i nadále v užívání všech léků. Jejich vysazení může vyvolat špinění, krvácení a následný potrat. Pokud si nejste jistá pozitivitou testu nebo pokud Vám vyšel močový test opakovaně negativní, doporučujeme vyšetření těhotenského hormonu (hCG) z krve. Pro toto vyšetření jsme vám opět k dispozici. Návštěvu si můžete objednat prostřednictvím formuláře.

Mražení vajíček/nevyužitých embryí

Vajíčka, popř. embrya dobré kvality, která nebyla transferována, je možné zamrazit pro budoucí využití. O možnostech a podmínkách zamražení a následného skladování budete informována našim lékařem a embryologem.

Úspěšnost

Klinické centrum ISCARE nabízí v rámci Centra reprodukční medicíny i vlastní specializovanou laboratoř, která je nezbytná pro dlouhodobě úspěšnou léčbu. Díky znalostem a zkušenostem týmu lékařů a laboratorních pracovníků, použití moderních laboratorních metod se neustále zvyšuje úspěšnost naší léčby. Aktuálně je tato úspěšnost na úrovni 48 - 50%.

Zároveň se nám díky moderním přístupům podařilo snížit počet vícečetných těhotenství. Tato vícečetná těhotenství mohou být komplikací oplodnění in vitro a jsou riskantní pro matku i plod.

Kontaktní formulář