FAQ

Rádi bychom Vám zde odpověděli alespoň na základní otázku spojené s léčbou v našem Centru reprodukční medicíny. Určitě zde však nenaleznete vše. Jde pouze o nejčastější otázky a odpovědi.

Žádná další otázka není ani hloupá, ani zbytečná. Pokud takovou máte a nepodařilo se Vám nalézt zde na ni odpověď, kontaktujte nás prostřednictvím formuláře popř. se přímo objednejte na konzultaci k některému z našich lékařů.

Určitě Vám na Vaše dotazy rádi odpoví.

Jaká je úspěšnost léčby v KLINICKÉM CENTRU ISCARE?

S radostí vám můžeme potvrdit, že úspěšnost naší léčby dosahuje 48–50%.

Do kdy může žena podstoupit léčbu?

Podle zákona můžeme léčit všechny ženy do věku 49 let. V den transferu nesmí být žena starší 48 let a 364 dní. Po dosažení věku 49 letech již není možné v léčbě pokračovat.

Můžu se u vás léčit jako single?

Léčbu mohou na naší klinice podstoupit sezdané i nesezdané pára, které podpisem příslušných dokumentů potvrzují, že budou rodiči budoucího nenarozeného dítěte. Pár tedy nemusí být sezdán, aby mohl být na naší klinice léčen. Léčba svobodných žen a homosexuálních párů je v České republice zákonem zakázaná a ani naše klinika v těchto případech léčbu nenabízí.

Může mít pohlaví vliv na zdraví embrya?

Existují genetická onemocnění, která postihují pouze jedno pohlaví. Předimplantační diagnostika (PDG) může tyto nemoci objevit a teprve poté je možné vybrat zdravé embryo k přenosu.

Jakou zkušenost máte s léčbou neplodnosti?

Klinika byla založena v roce 1995 a od té doby pomohla na svět více než 10 000 dětí.

Podstoupila jsem odběr vajíček a cítím bolest břicha, co mám dělat?

Po odběru vajíček se žena cítí, jako by měla nafouklý žaludek a bolest břicha je jedním z běžných příznaků. Tyto příznaky jsou způsobeny předchozí hormonální stimulací nutnou pro vývoj více vajíček. Jedná se o mírný stupeň OHSS (ovariální hyperstimulační syndrom). Ideální je nutné zvýšit příjem bílkovin (sýr, jogurt) a tekutin (4-5 litrů tekutin denně). Užitečné jsou také isotonické nápoje a odpočinek.

Pokud je bolest velmi silná a nezmizí, je nutná ultrazvuková kontrola u lékaře. V takovém případě nás neváhejte kontaktovat.

Jsem po transferu a mám lehké špinění.

U 20 – 25 % případů se krátce po uhnízdění embrya objeví slabé špinění. Pokud není spojeno s bolestmi, nemusí znamenat nic vážného. O tomto stavu nás přesto raději informujte.

Kdy si mohu provést těhotenský test?

Za dva týdny po transferu si provedete těhotenský test z moči. V případě pozitivního testu budete dále užívat denně všechny léky beze změny. Následně kontaktujete naši recepci a objednejte se na ultrazvukové vyšetření.

Je nutné pokračovat v užívání všech léků. Jejich vysazení může vyvolat špinění, krvácení a následný potrat. Pokud si nejste jistá pozitivitou testu nebo pokud Vám vyšel močový test opakovaně negativní, doporučujeme vyšetření těhotenského hormonu (hCG) z krve. Objednejte se proto k nám na tel +420 234 770 260, 261.

Co se stane s nevyužitými vajíčky, embryi?

Nevyužitá vajíčka a embrya je možné, po konzultaci s našimi lékaři, zmrazit a využít v případné následující léčbě. V opačném případě je s nimi naloženo v souladu s platnou legislativou České republiky.

Kdo jsou vaši dárkyně a dárci?

Dárkyně našeho centra reprodukční medicíny jsou mladé ženy ve věku mezi 20 a 34 lety a často jsou již matkami či jde o studentky. Požadujeme středoškolské vzdělání a všechny podstoupili různá lékařská vyšetření - genetické, gynekologické, hormonální, laboratorní testy na pohlavně přenosná onemocnění atd. Obdobná pravidla platí i pro dárce.

Dárkyně/dárce jsou vybráni pro příjemce podle krevní skupiny a faktoru Rh, fenotypu, barvy očí, vlasů a kůže a typu těla. V České republice je darování zcela anonymní, a proto je totožnost dárce i příjemce důvěrná (z tohoto důvodu si není možné přivést přítele, sestru atd., kteří by Vám chtěli darováním vajíček či spermií pomoci).